DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 15.08.2022 08:26:51 

Zahradní jezírka

Fólie

Fólie na jezírka:

Při nákupu fólie pro stavbu Vašeho zahradního rybníčku se zaměřte především na vhodnost materiálu a odpovídající kvalitu.
Jestliže má být hladina Vašeho rybníčku větší než 4 m2, pak zvolte rybníček fóliový, jelikož tak můžete navrhnout formu a velikost zcela dle svých představ. Kromě toho jsou fóliové rybníčky při této velikosti nákladově výhodnější.Jestliže plánujete menší rybníček než 4m2, je lépe zvolit některý z plastových rybníčků, které mají jednotlivé zóny tvarovány tak, aby pobřežní i ostatní rostliny měly svoji potřebnou minimální hloubku. Při nákupu fólie pro stavbu Vašeho zahradního rybníčku se zaměřte především na odpovídající kvalitu. V každém případě musí být tato fólie odolná proti UV paprskům, jinak se stane velmi rychle působením slunečního světla křehkou a lámavou. Dále musí být odolná proti mrazu (do -30° C) a nesmí obsahovat látky škodlivé rybám a rostlinám. Počítejte s tím, že tato fólie je poněkud dražší.

Zahradní jezírka - Jezírkové fólie, PVC, kaučuk, kamínková fólie, geotextilie

PVC fólie
Jsou nejpoužívanější, neboť jsou flexibilní, měkké a nechají se dobře svařovat horkým vzduchem. Eventuelní pozdější opravy jsou u PVC fólií mnohem jednodušší.

EPDM-fólie Je vyrobena z flexibilního syntetického kaučuku. Tyto fólie vydrží mnohem větší zatížení a dobře se zpracovávají. Náklady na kaučukovou fólii jsou ale zřetelně vyšší než např. u PVC fólie.

Síla fólie
Je dána plánovanou hloubkou rybníčku,neboť čím větší má být hloubka rybníčku, tím silnější fólii musíme zvolit.

Velikost fólie a kapilární uzávěra
Pro výpočet velikosti fólie použijte následující vzorec: délka fólie = délka rybníčku + 2 x hloubka rybníčku + 100 cm, šířka fólie = šířka rybníčku + 2 x hloubka rybníčku + 100 cm.
Při měření a výpočtu velikosti fólie pro jezírko, nesmíme zapomenout přidat 100cm na délku a šířku pro vytvoření kapilární uzávěry. Kapilární uzávěra je zřetelným přerušením mezi rybníčkem a břehem. Jestliže chybí tato uzávěra je zřetelná ztráta vody v jezírku.

Položení fólie
Fólie je tím pružnější a tažnější, čím vyšší je teplota prostředí, ve kterém ji pokládáte. Pokládejte tedy fólii do rybníčku pokud možno v teplém dni, usnadníte si tím svou práci a dosáhnete lepšího výsledku. Budete-li mít pomocníka, půjde Vám práce lépe od ruky. Fólii položte na okraj rybníčku a přetáhněte ji přes rybníček. Pak vyhlaďte pokud možno vzniklé záhyby a faldy do jednoho směru. Samozřejmě, že se při této práci musíte po fólii pohybovat velmi opatrně, pozor, abyste ji neprotrhli.

Geotextilie
Je podložka zamezující poškození rybníčkové fólie ostrými kameny či kořeny. Kameny se sice dají odstranit, či zakrýt pískovou vrstvou, ta ovšem nezabrání prorůstání kořenů. Může se stát, že při tvrdém a hlinitém podkladu kořeny přímo provrtají fólii a tomu lze zabránit použitím geotextilie, která je vyrobena z nekonečného polypropylenového vlákna, a proto má vysokou pevnost a stabilitu.

Netěsné místo v rybníčku:
Jestliže máte podezření, že je Váš rybníček poškozen a ztrácí vodu, vypněte všechna čerpadla a nechte hladinu rybníčku zklidnit. Posypte hladinu jemnou moukou přes síto. Stav vody se snižuje a ukáže Vám, v které hloubce máte hledat díru. Nahromadění mouky v jednom místě nám ukáže polohu díry. Ne vždy je ztráta vody způsobena proražením folie. Často je to vinou nedostatečné nebo neexistující kapilární uzávěry.